Kaza Namazı Nasıl Kılınır - NamazSure.Com

Kaza namazı nasıl kılınır. Kaza namazı hangi durumlarda kılınabilir. Kaza namazı farzı ve sünneti nasıl kılınır ve detaylı olarak bilgiler nedir. hakkında konuyu okumaktasınız.44.

Namazlar Sureler Sitesi

Kaza Namazı Nasıl Kılınır

Kaza Namazı Nasıl Kılınır

Kategori: namaz-nasil-kilinir.

KAZA NAMAZI

Uykuya dalarak, unutarak veya buna benzer sebepler ile namaz kılamayan kimseler, kılamadıkları namazları sonradan kaza eder.

Kaza namazlarında sünnetler kılınmaz, sadece farzlar ve vacip olan vitir namazı kaza edilir.

Altı vakit namazdan daha az kazası olan, vakit namazını kılmadan önce kazaları kılmalıdır.

Altıdan fazla kazası olanlar için mecburi değildir.

Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

Meselâ: “Vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını” yahut “son öğle namazım Allah rızası için kılmaya niyet ettim.” Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

Daha kolay olması bakımından “Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum” şeklinde niyet etmek de yeterlidir.

Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra ikamet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan kâfi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek sünnettir.

Kaza namazları, güneş doğarken, tam tepede iken, ve batar iken kılınmaz. Bunların dışında günün her vaktinde kılınabilir.