Kadir Gecesi Namazı, Duaları, Fazileti - NamazSure.Com

Kadir Gecesi duası ve Kadir namazı nasıl kılınır? Peygamber efendimizin kadir gecesi duası. Kadir gecesi nasıl ibadet edilir detaylı anlatım. hakkında konuyu okumaktasınız.55.

Namazlar Sureler Sitesi

Kadir Gecesi Namazı, Duaları, Fazileti

Kadir Gecesi Namazı, Duaları, Fazileti

Kategori: namaz-nasil-kilinir.

Kur'an-ı Kerim'de yüce Rabbimizin bize müjdelediği, bu mübarek gece müslümanlar için oldukça önemlidir. Bu gecenin namazlarından, dualarından ve nasıl bir ibadet geçirilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Bu gece Ramazan ayı günlerine son haftasına denk gelen bir gecedir. Son hafta hergün bu gece aranması gerekir.. Bazı âlimlere göre Mevlid gecesinden sonra en kıymetli gecedir. Kadir Gecesi, Muhammed aleyhisselamın ümmetine mahsus bir gecedir.

Peygamber efendimiz, daha önceki ümmetlerden bin sene cihad eden insanları düşünüp, benim ümmetimin ömrü kısadır, az ibadet ederler diye üzülünce, Allahü teâlâ, (Kadir gecesi senin ve ümmetinindir) buyurup Habibinin kalbini ferahlandırdı.Kadir gecesi, her Ramazan ayında gelir.

Resulullah efendimize kendisinden önceki insanların ömürlerinin ne kadar olduğu bildirilince, kendi ümmetinin ömürlerini kısa buldu, uzun ömürlü olan diğerlerinin işledikleri salih amelleri işleyemezler diye düşününce, Allahü teâlâ Ona bin aydan hayırlı olan Kadir gecesini ihsan etti. (İ. Malik)

Kur'ân-ı Kerim bu gecede inmeye başlamıştır.

Kadir Gecesi İle İlgili Ayetler;
1 - 97-KADR (KADİR) / 1 : İnnâ enzelnâhu fî leyletil kadr(kadri).
Muhakkak ki Biz, O'nu (Kur'ân'ı) Kadir gecesi'nde Biz indirdik.
2 - 97-KADR (KADİR) / 2 : Ve mâ edrâke mâ leyletul kadr(kadri).
Ve Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir?
3 - 97-KADR (KADİR) / 3 : Leyletul kadri hayrun min elfi şehr(şehrin).
Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

Bu gecedeki ibadet, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha faziletlidir.

Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah Teâlâ'nın ezelî kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirilir (Tecrîdi Sarih Tercemesi, VI, 312).

Bu gecede yeryüzüne Cebrail ve çok sayıda melek iner.

Bu gece tanyerinin ağarmasına kadar esenliktir, her türlü kötülükten uzaktır. Yeryüzüne inen melekler uğradıkları her mü'mine selam verirler.

Zir b. Hubeyş diyor ki, Übey b. Ka'b'a sordum: Kardeşin Abdullah b. Mes'ud: "Yıl boyunca ibadet eden Kadir gecesine isabet eder" diyor, dedim.

İslâm kaynaklarında belirtildiğine göre Allah Teâlâ bir takım hikmetlere dayanarak Kadir gecesini ve onun dışında daha bazı şeyleri de gizli tutmuştur.

Ebû Hüreyre rivâyet etmiş olduğu hadis-i şerifte Hz.Muhammed şöyle buyurmuştur:

"Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir, 1).

Kadir Gecesi'nde namaz kılıp dua eden kişi 4 bin yıl ibadet etmiş gibi sevap kazanır.

Kadir Gecesi namazı saat kaçta kılınır, nasıl niyet edilir, kaç rekattır, kılınışı nasıldır Kadir namazında hangi dualar okunur. Konularına bakalım
 
Kadir Gecesi faziletleri ve önemi sebebiyle eşsiz bir gecedir, bu gecede Kur'an okuyupdua etmek 2 rekat veya 12 rekatlık namaz kılmak gerekir. Kadir Gecesi namazı her rekat Fatiha ve 3 Kadir suresi okunarak kılınır.
 
PEYGAMBER EFENDİMİZİN KADİR GECESİ DUASI

kadir gecesi duası

Kadir gecesinde Allah rızası namaz kılmak, Kur'an okuyarak duayla ibadet etmek öneriliyor. Peki hangi duayı okumalı? 
Hz. Aişe validemiz demiştir ki; Rasûlullah (sas)'e: “- Ey Allah'ın Rasûlü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?” diye sordum. Rasûlullah'ın yanıtı:“- Allahümme inneke afüvvün tühıbbü'l-afve fa'fu annî
 
KADİR GECESİ DUASI TÜRKÇE MEALİ : -(Allah'ım sen çok affedicisin, affı seversin, beni affet.” 

KADİR GECESİ NAMAZI NASIL KILINIR? 
Kadir Gecesi Hacet namazının kılınışı da şöyledir:
 
1. rekatta: 1Fatiha, 3 kadir suresi ve İhlas suresi okunur
2. rekatta: 1 Fatiha, 3 İhlas suresi
3. rekatta : 1 Fatiha 3 kadir suresi
4. rekatta : 1 Fatiha 3 ihlası şerif okunur.

 
Kadir suresi 'ni bilmeyenler onun yerine kevser suresi(inna a'tayna)okuyabilir.


KADİR NAMAZI KILINIŞI
Kadir Gecesi namazında iki rekatta bir Tahiyata oturulur, selamdan sonra on bir defa
"Allah-u Ekber , Alah-u Ekber, Lailahe illlahu valahu ekber Allah-u Ekber velillahi hamd" denir. Kadir Gecesi namazda bundan sonra 100 defa İşrah suresi 100 defa Kadir suresi okunur. 
 
Kadir suresi okunarak kılınan Kadir Namazı 2 rekattan 12 rekata kadar kılınabilir, namazın kılınışı sırasında Fatiha ve Kadir Suresi okunur. 
 
KADİR NAMAZI SAAT KAÇTA KILINIR? 
Kadir namazı saat kaçta kılınır sorusunun yanıtı ise alimlerin verdiği bilgiye göre Kadir Gecesi namazı yatsı namazından sonra vitir vacibin peşinden kılınır.

KADİR GECESİ NAMAZI PEYGAMBERİMİZİN SÖZÜ  
 Kadir Gecesi'nde kılınacak namaz için Peygamberimiz, '"Kadir gecesinde bir koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdetle geçirmekten daha kıymetlidir." demiştir. 
 
KADİR GECESİ İBADETİ
 
1 defa:
"Allâhü ekber. Allâhü ekber. Lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Allâhü ekber. Ve lillâhil-hamd"
-100 "Elem neşrah leke sadrak…"
-100 "İnnâ enzelnâhü fî leyletil-kadr…"
-100 defa da Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz'in Hazret-i Âişe (r.a.) Vâlidemiz'e öğrettiği şu duâ okunup, sonra duâ yapılır:
-"Allâhümme inneke afüvvün kerîmün tühibbül-afve fa'fü annî" (Allah'ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)