Gusül Abdesti - Boy Abdesti Nasıl Alınır - NamazSure.Com

Gusül Abdesti nasıl alınır. Diğer adı ile Boy Abdesti Nasıl Alınır. Gusül abdesti - Boy abdesti alırken neler yapılır ve nelere dikkat edilir, resimli anlatım. hakkında konuyu okumaktasınız.52.

Namazlar Sureler Sitesi

Gusül Abdesti - Boy Abdesti Nasıl Alınır

Gusül Abdesti - Boy Abdesti Nasıl Alınır

Kategori: abdest-alma.

Gusül - Boy Abdesti

Guslün lügat manası; cinsi münasebetten sonra bütün bedeni (vücudu) yıkamaktır.

Guslün din dilinde manası; büyük hadesten temizlenmektir. Bedenimizi tepeden tırnağa kadar, hiç bir kuru yer kalmadan iyice yıkamaktır.

Guslü Gerektiren Haller Şunlardır

Erkeklerin uykuda ihtilam olması,
Uyanık halde, gerçek veya başka şekilde meninin belirmesi,
Uykudan uyanınca üstünde ve yatakta  yaşlık bulması veya kilotunda kurumuş sertlik bulması,
Kadınların, hayız ve nias günlerinin sona ermesi,
Bu hallerden biri kendisinde vaki olan bir müslüman, gusül etmedikçe namaz kılamaz. Kur'an'a el süremez ve okuyamaz. Camiye giremez, Kabe'yi Muazzama'yı tavaf edemez.
Kendisine gusül gereken bir müslüman, hemen vakit geçirmeden gusül etmeli, tepeden tırnağa yıkanmalı ve temizlenmelidir.

Guslün Farzı Üçtür

Bu üç farz; mazmaza, istinşak ve cemi-i bedeni yıkamak.

  • Mazmaza; ağıza su alıp boğaza kadar çaklakamak.
  • İstinşak; genize kadar su çekip burnu temizlemek.
  • Cemi-i bedeni yıkamak; bütün vücudu iğne ucu kadar bile kuru yer kalmayacak şekilde yıkamak.


Sünnetleriyle Tam Bir Gusül Şöyle Alınır

  • Besmele çekilir ve niyet edilir. "Niyet  ettim cünüblükten temizlenmeye" denir. Veya sadece "Niyet ettim temizlenmeye" diye niyet edilir.
  • Eller bileklere kadar güzelce yıkanır. Tırnaklar arasında birikmiş veya üzerine yapışık kurumuş birşeyler varsa onlar da temizlenir.
  • Bedenin başka tarafnarında da pislikler varsa onlar da güzelce yıkanır.
  • Ağıza bol su alınarak da boğaza kadar ağız içi ve dişlerin arası iyice çalkalanır. bu çalklama üç kere tekrarlanır.
  • Burna bol su çekilip içi üç kere yıkanır. İçinde kurumuş bir kir kalmasın diye sol el ile iyice sümkürülüp temizlenir.
  • Aynen namaz abdesti gibi abdest alınır. Eğer basılan yerde su birikiyorsa ayaklar abdest alırken yıkanmayıp gusül bittikten sonra çıkarken yıkanır.
  • Abdest aldıktan sonra evela baş sonra sağ taraf sonra da sol taraf obuzlar üzerine üçer defa su dkülür ve elin erebildieği yerlere kadar vücud iyice oğuşturulur, hiç bir kuruluk kalmaksızın tepeden tırnağa kadar beden iyice yıkanır.

Bir müslüman gusül gerektiğinde vaktinde gusül abdesti almazsa günahkar olur. İnkar eden ise dinden çıkar. Bizim dinimiz temizlik ve sağlıklı olmayı emreden bir dindir. İslam'ın bu farzını gayri müslimler bile taklid ediyorlar ve buna da duş diyorlar. İşte dinimizin nasıl temizlik dini olduğunu okur ve dinimizin esaslarını öğrenirsek görürüz ki, dinimiz her emrinde bir hikmet, bir fayda ve her farzında insan için sayısız yararlar mevcuttur.